Konferencja 8 wrzesień 2012r

Konferencja 8 wrzesień 2012r

Postprzez Waldek Wt, 4 września 2012, 19:14

Witamy
Pragniemy przypomnieć o zbliżającej się konferencji na temat szumów usznych i nadwrażliwości na dżwięki. 8 wrzesień to data spotkania zainteresowanych w Kajetanach. Szczegóły dotyczące konferencji oraz plan wraz z tematami które będą poruszane w najbliższą sobotę są dostępne (już od trzech miesięcy) na stronie klubowej http://www.klubtinnitus.sponin.org.pl
Wszystkie zaproponowane tematy z pewnością będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, a jeden z nich to zupełna nowość:

Zastosowanie funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego w diagnostyce i terapii szumów usznych
Monika Lewandowska i Rafał Milner
Tematem prezentacji będzie zastosowanie nowoczesnej metody neuroobrazowania, funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (ang. functional Magnetic Resonance Imaging, fMRI), w celu obrazowania aktywności mózgu osób odczuwających szumy uszne. Podczas wystąpienia zostanie przedstawionatechnika badania metodą fMRI oraz możliwości jej wykorzystania w diagnostyce i terapii szumów usznych.
Funkcjonalny rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda badania aktywności mózgu, która wykrywa lokalne zmiany przepływu krwi i jej utlenowania pojawiające się w odpowiedzi na pobudzenie komórek nerwowych mózgu. Technika ta pozwala tworzyć przestrzenne mapy aktywności mózgu w odpowiedzi na określoną stymulację lub podczas wykonywania danej czynności. Istniejące badania naukowe z zastosowaniem techniki fMRI, wykonane u pacjentów z szumami usznymi, wykazały nieprawidłową aktywność mózgu zarówno w obrębie centralnego układu słuchowego, jak i obszarów kory nie związanych bezpośrednio ze słuchem. Nadal jednak niewiele wiadomo na temat neuronalnego podłoża szumów usznych. fMRI może być wykorzystywany zarówno w celu określenia, specyficznego dla szumów usznych, wzorca aktywności mózgu jak i oceny zmian w aktywności mózgu zachodzących w wyniku stosowania różnych terapii, m.in. metodą habituacji.
Podczas wystąpienia zostanie również krótko przedstawiony projekt badawczy dotyczący neuronalnejreprezentacji szumów usznych, który będzie realizowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.Jednym z celów badania jest poznanie, jak na pracę mózgu pacjentów z szumami usznymi wpływa terapia metodą habituacji lub metodą Neurofeedbacku. Podczas wystąpienia zostaną omówione podstawowe założenia terapii Neurofeedback i korzyści z jej stosowania u pacjentów z szumami usznymi.

Zapraszamy serdecznie na sobotnie spotkanie.
W przypadku pytań pozostajemy do dyspozycji
Gospodarze Klubu Tinnitus
Waldek
 
Posty: 190
Zdjęcia: 53
Dołączył(a): Cz, 26 marca 2009, 11:56

Re: Konferencja 8 wrzesień 2012r

Postprzez Waldek Cz, 6 września 2012, 09:17

Witam
Przedstawiam streszczenie prezentacji wykładu dr Iwony Niedziałek

Szumy uszne a choroby ogólnoustrojowe, wpływ czynników zewnętrznych na szumy uszne.

Iwona Niedziałek

W prezentacji postaram się wyjaśnić , dlaczego choroby ogólnoustrojowe mają wpływ na szumy uszne i niedosłuch.. Dlaczego tak łatwo dochodzi do uszkodzenia i dysfunkcji komórek słuchowych , które są czule na niedokrwienie, niedotlenienie , zburzenia elektrolitowe i zaburzenia homeostazy.
Podczas wystąpienia zostaną omówione najważniejsze choroby których objawem może być szum, a także czynniki zewnętrzne nasilające szumy uszne.

Szum uszny –tinnitus- powstaje w wyniku uszkodzenia drogi słuchowej w rożnych miejscach jej przebiegu .Najczęściej jest to ślimak .Uszkodzenie w jednym miejscu powoduje zmiany na całej drodze słuchowej tego uszkodzenia, włącznie z korą mózgową, gdzie obserwuje się nieprawidłową jej aktywność- miejsca zwiększonej i zmniejszonej aktywności
Ucho wewnętrzne ma bogatą sieć naczyniową, jest zaopatrywane w krew przez tętnicę błędnikową Wszystkie choroby naczyń i serca np. ,- miażdżyca ,nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca a także choroby powodujące zmianę jakości i ilości krwi oraz produktów w niej przenoszonych np. anemia, hipercholesterolemia, cukrzyca powodują upośledzenie ukrwienia, dotlenienia i odżywiania tkanek ucha i innych w organizmie. Komórki słuchowe są wrażliwe na niedotlenienie, gdyż zachodzą w nich zwiększone procesy przemiany materii.
Przy niedoczynności tarczycy może pojawić się szum i niedosłuch. Hormony tarczycy regulują metabolizm wszystkich komórek, gdy mamy ich za mało, dochodzi do , spowolnienia metabolizmu, niedotlenienia komórek, obrzęków .Dotyczy to również ucha wewnętrznego, pojawia się szum, uczucie zatkania ucha.

Podczas wystąpienia zostanie zwrócona uwaga na badania podstawowe, które każdy pacjent powinien mieć prawidłowe przed przystąpieniem do terapii , gdyż wiadomo że bez leczenia chorób współistniejących nie uzyskamy poprawy w percepcji szumu.
Omówione zostaną również czynniki zewnętrzne wpływające na szum tj zmiana ciśnienia atmosferycznego, hałas, sytuacje stresowe.

Pozdrawiam.Waldek
Waldek
 
Posty: 190
Zdjęcia: 53
Dołączył(a): Cz, 26 marca 2009, 11:56

Re: Konferencja 8 wrzesień 2012r

Postprzez Waldek Śr, 12 września 2012, 11:14

Sobota 8 września 2012 r. to kolejna data spotkania osób z szumem usznym i nietolerancją na dźwięki. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Instytutu i zaangażowania lekarzy i psychologów po raz kolejny w Kajetanach mogły się spotkać osoby cierpiące na tę dolegliwość i wysłuchać interesujących wykładów. Tym razem gościliśmy ponad 70 osób, z czego blisko 50 było na konferencji po raz pierwszy. Jest to dowód na to, że coraz więcej osób jest zainteresowanych bezpośrednim kontaktem z lekarzami i psychologami by poznać lub pogłębić swoją wiedzę na temat szumów.
Wykłady dr Anny Fabijańskiej o nowych trendach w terapii szumów, dr Danuty Raj-Koziak o szumach i nadwrażliwości u dzieci oraz dr Iwony Niedziałek o wpływie chorób ogólnoustrojowych na szumy starannie przygotowane przez ich autorki zostały przyjęte z zainteresowaniem i trafiły w oczekiwania słuchaczy.
Prelekcja mgr Eweliny Latkowskiej tradycyjnie nawiązująca do możliwości wykorzystywania technik psychologicznych w terapii została przeprowadzona w nieszablonowy sposób charakterystyczny dla autorki, dający możliwość aktywnego uczestniczenia w niej słuchaczy z pewnością przekonała wielu pacjentów do współpracy z psychologiem.
Ostatni wykład mgr Moniki Lewandowskiej: „Zastosowanie funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego w diagnostyce i terapii szumów usznych” cieszył się największym zainteresowaniem. Poruszona problematyka mimo zawiłości technicznych i medycznych została przekazana w bardzo zrozumiałym i dobrze zobrazowanym przekazie. Każda osoba z szumem usznym na pewno ucieszy się „widząc swoje szumy”, choć większą radością z pewnością będzie się ich pozbycie. Projekt badawczy w którym uczestniczy autorka niesie ze sobą nadzieję na wykonanie kolejnego znaczącego kroku w tym kierunku. Świadczą o tym niekończące się pytania na temat sposobu przeprowadzania badań oraz ich dostępności – padały liczne deklaracje chęci do ich przystąpienia.
Mieliśmy możliwość obejrzenia nowej części Światowego Centrum Słuchu. Udostępnione do zwiedzenia pomieszczenia zrobiły ogromne, pozytywne wrażenie na uczestnikach konferencji. Nasze prelegentki z gracją wcieliły się w role przewodników i wyczerpująco opisywały kolejne pracownie, również w obrazowy sposób opowiedziały o pomieszczeniach ze zrozumiałych względów niedostępnych dla zwiedzających. Zapanowała ogólna opinia, że jesteśmy w bardzo dobrych rękach.

Pozdrawiam. Waldek
Waldek
 
Posty: 190
Zdjęcia: 53
Dołączył(a): Cz, 26 marca 2009, 11:56

Re: Konferencja 8 wrzesień 2012r

Postprzez Stefania1000 N, 7 października 2012, 10:33

WITAJ WALDKU ,DZIEKUJE ZA TAK OBSZERNE RELACJE Z KONFERENCJI.ZAŁUJE,ZE NIE MOGŁAM W NIEJ UCZESTNICZYC.SERCEM I MYSLAMI BYŁAM Z WAMI.CHCIALABYM ZALEGLA MOJA WIZYTE W KAJETANACH JESZCZE W TYM ROKU ZALICZYC ACZKOLWIEK NIE WIEM CZY MI SIE TO UDA.KLOPOTY Z REJESTRACJA.MAM NADZIEJE,ZE U CIEBIE WSZYSTKO OK.SERDECZNIE POZDRAWIAM.STEFANIA Z WROCLAWIA
Stefania1000
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 9 lipca 2009, 20:02

Re: Konferencja 8 wrzesień 2012r

Postprzez Waldek Wt, 9 października 2012, 10:37

Witam

Żałuj Stefanio, że nie byłaś z nami we wrześniu. Myślę, że było warto wysłuchać bezpośrednio wykładów i spotkać się ze znajomymi. Taka okazja jest możliwa corocznie a my staramy się aby był to każdy drugi weekend września. Tak więc będzie można odpowiednio wcześniej zaplanować sobie wizytę w Kajetanach. Pozdrawiam Cię serdecznie i wszystkich odwiedzających nasze forum.

Waldek
Waldek
 
Posty: 190
Zdjęcia: 53
Dołączył(a): Cz, 26 marca 2009, 11:56


Powrót do Portal

Obecni na stronie

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron