Krakowska grupa wsparcia z wizytą u warszawskiej grupy

Krakowska grupa wsparcia z wizytą u warszawskiej grupy

Postprzez Andrzej.Kuca Wt, 8 grudnia 2015, 08:35

Członkowie krakowskiej grupy wsparcia osób z szumami usznymi
i nadwrażliwością na dźwięki z wizytą u warszawskiej grupy wsparcia
27-28 listopada 2015 r.


W piątkowy wieczór 27 listopada 2015 r. połączone grupy w ramach aktywnej formy wspólnej walki z szumami usznymi w asyście dr Iwony Niedziałek wybrały się do Teatru Dramatycznego na spektakl „Kupiec wenecki” Williama Szekspira. Tematem tej sztuki jest m.in. kwestia odmienności; nie jest to jednak inność wynikająca z problemów zdrowotnych, którą my, osoby z szumami usznymi, na co dzień odczuwamy, i chociaż też niekiedy doświadczamy przykrych przeżyć, to jednak dzięki grupie wsparcia jesteśmy mocni i nie czujemy się wykluczeni z życia społecznego. Inność w „Kupcu weneckim” dotyczy sfery religijnej i obyczajowej dawnej Wenecji, ale czyż nie jest to aktualny problem? Perypetie jednego z głównych bohaterów sztuki pokazują dramat inności człowieka, który został pozbawiony wsparcia najbliższych, który został wykluczony ze społeczności z racji swojego pochodzenia, religii, jak i wykonywanej profesji. W tym spektaklu mowa jest także o roli kobiet w tamtych czasach, które jedynie ukrywając się w męskim stroju mogły okazać swoją mądrość, bowiem ówczesny świat był zdominowany przez mężczyzn. Napędem całej akcji dramatu jest jednak pieniądz, który sprawia że przedstawione relacje bohaterów sztuki są w znacznym stopniu pozbawione uczuć, są skomercjalizowane. I tu nasuwa się pytanie, czy komercjalizacja relacji międzyludzkich nie następuje także współcześnie? Warto pójść na to przedstawienie, by móc chociażby zastanowić się nad problematyką inności i wzrastającej roli pieniądza w naszym życiu.

Następnego dnia, czyli w sobotę 28 listopada, udaliśmy się do Kajetan na oficjalne spotkanie członków grup wsparcia. Uroczyste powitanie połączonych sił wsparcia dokonał lider grupy warszawskiej. Potem każda z przybyłych osób krótko się przedstawiła. Szczególnie ciepło zostali przywitani nowi przybysze: Alina, Beata i Krzysiek, którzy opowiedzieli o nękających ich problemach związanych z szumami i nadwrażliwością na dźwięki. Spotkanie prowadziła liderka klubu Tinnitus, która podkreśliła naszą gotowość niesienia wzajemnej pomocy. Weterani grupy wsparcia powiedzieli m.in. o tym, jak ważne jest fakt bycia razem, bo dzięki przychylności i zrozumieniu jakie okazuje grupa, stajemy się bardziej otwarci i przestajemy się martwić tym, że nasz problem jest tak wielki i że jego rozwiązaniu nie sprostamy, bo inne osoby z grupy świadczą własnym przykładem, że z szumami usznymi można sobie poradzić skoro oni tego dokonali. Poza tym poruszono też kwestie praktyczne, np. opanowania nadwrażliwości poprzez zakładanie stoperów w szczególnie dokuczliwych warunkach. Była mowa także o kwestii używania aparatów słuchowych nie tylko przez osoby z niedosłuchem, ale i osoby z szumami usznymi, bo dla jednych i drugich aparat słuchowy może sprawić, że poczują się lepiej.

Gościnie na moment zawitały do nas dr Iwona Niedziałek i psycholog mgr Izabela Sarnicka. W trakcie naszego spotkania lider warszawskiej grupy wsparcia pokazał nam stworzoną przez tę grupę tzw. „ścieżkę zdrowia”, która przedstawia drogę pacjenta od momentu, kiedy usłyszy szumy, aż do chwili w której te szumy zostaną zniwelowane lub też staną się mniej uciążliwe, czyli będzie z nimi „za pan brat”, będzie nimi zarządzać, a nie one nim. Na naszym spotkaniu nie zabrakło też elementów humoru i zabawy; i tak dwóch Andrzejów z racji imieninowych „Andrzejek” otrzymało fikuśne prezenty, w których się zaprezentowali. Następnie grupa złożyła sobie spontaniczne życzenia świąteczne wraz
z obdarowaniem bukietem słodyczy przez Dorotę, Teresę i Andrzeja oraz Elę. Rozstaliśmy się po godzinie 13-tej pełni zapału i uzbrojeni w nowe wspomnienia, które będą dla nas wsparciem w trudnych chwilach, jeśli takowe się zdarzą.

Relację z opisanego spotkania opracowała Elżbieta Starszak-Trusz
Andrzej.Kuca
 
Posty: 17
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): Cz, 17 lipca 2014, 08:38

Powrót do Portal

Obecni na stronie

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron