Najaktywniejsi klubowicze

Nazwa użytkownika Posty
Waldek 191
Dorota 129
szczescie_100 57
Monika 51
Wera 44

Polecane strony


Nadwrażliwość słuchowaLotnisko, odgłos startującego samolotu,
odczuwasz dyskomfort w uszach,
zakrywasz je rękoma.

Warkot zbliżającego się samochodu ciężarowego,
czujesz narastający ból w uszach,
odwracasz głowę w przeciwną stronę.

Pracujący młot pneumatyczny,
odruchowo przechodzisz na drugą stronę ulicy,
omijasz źródło nieprzyjemnego dźwięku.


     Zachowujesz się jak najbardziej prawidłowo, twój system nerwowy ostrzega Cię, by dźwięki o zbyt dużym natężeniu (powyżej 90 - 100 dB) nie uszkodziły Ci delikatnego mechanizmu ucha wewnętrznego lub innych miejsc w drodze słuchowej. Jednak niektórzy z nas mają szczególnie obniżoną tolerancję na dźwięki.

Cierpią na
NADWRAŻLIWOŚĆ SŁUCHOWĄ

Co to takiego?

     Nadwrażliwość słuchowa jest to zmniejszona tolerancja na głośne dźwięki i charakteryzuje się nieprzyjemnym, czasami wręcz bolesnym ich odczuwaniem. Czasami osiąga taki poziom, że niektórzy z nas nie są w stanie tolerować normalnych dźwięków. Mówiąc o normalnych dźwiękach mam na myśli odgłosy bawiących się dzieci, brzęk naczyń, trzaskanie drzwiami, pracujący robot kuchenny lub wiertarka itp.

     Czasami zdarza się, że ta przypadłość dezorganizuje nam życie osobiste, izolujemy się od otoczenia, unikamy spotkań towarzyskich. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie wykonywać swojej pracy zawodowej. Zdarza się to muzykom, nauczycielom, opiekunom dzieci czy też osobom długo pracującym w hałasie bez odpowiednich zabezpieczeń.

     W układzie nerwowym każdego z nas działają silne mechanizmy wyrównawcze (kompensacyjne). Powodują one w przypadku uszkodzeń jednej lub wielu części na drodze słuchowej (najczęściej są to komórki rzęskowe - a gdzie ich szukać?, radziłem dobrze poznać budowę ucha) wzmocnienie ilości zmniejszających się informacji docierających do mózgu. W niektórych sytuacjach komórki ucha wewnętrznego "przestrojone" zostają na wyższy poziom czułości przekraczając wtedy wszelkie normy wzmocnienia. Dźwięki, które w zdrowym uchu brzmią "normalnie" stają się "nie do zniesienia". Taka wysoka (nadmierna) aktywność (nadpobudliwość) receptorów i neuronów (najprościej tłumacząc: receptory - komórki odbierające informacje z otoczenia, neurony - komórki nerwowe zdolne do tworzenia i przesyłania impulsów) mająca na celu zwiększenie pozyskiwania informacji określana jest nadwrażliwością słuchową. Jej cechą charakterystyczną jest obniżenie progu słyszenia uznawanego przez nas za nieprzyjemny (owe 90 - 100 dB) do często bardzo niskiego (nawet 30-50dB).

     Bardzo często nadwrażliwość słuchowa dotyka tych z nas, którzy cierpią z powodu szumów usznych, czasami osoby z niedosłuchem, choć nie często lecz występuje również samoistnie. Zdarza się, że ujawnia się gdy organizm jest rozbity przez stres lub chorobę (depresja, stany lękowe, migreny), często towarzyszy bezsenności. W nocy skupiamy uwagę na rzeczach, które normalnie nam nie przeszkadzają: okazuje się, że zegar tyka bardzo denerwująco, a cieknący kran wydaje odgłos jak bęben.

     Mimo, że nadwrażliwość słuchowa to nie choroba, lecz tylko objaw utraty równowagi w procesie prawidłowego przekształcania sygnałów na drodze słuchowej, należy ją koniecznie leczyć. Długotrwała nadwrażliwość na dźwięki pogarsza nasz stan fizyczny i psychiczny. Bardzo ważnym krokiem w procesie leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy i przyjęcie odpowiedniego sposobu terapii ponieważ nadwrażliwość słuchowa jest tylko jednym z kilku rodzajów obniżonej tolerancji na dźwięki.

Jeżeli wiadomości zawarte powyżej nie wyczerpują Twojego
zainteresowania zapraszam do lektury
artykułu dr med. Grażyny Bartnik
"Nadwrażliwość słuchowa"


Waldek Gawryś


Treści mają wyłącznie charakter informacyjny
i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza

Zaloguj

Nazwa użytkownika:


Hasło:


zapamiętaj mnie
ukryj


Obecni na stronie

Ogółem:3

Zarejstrowanych:0
Ukrytych:0
Gości:3

Najwięcej użytkowników online (234) było Wt, 17 stycznia 2023, 17:38

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zalogowanych użytkowników

Legenda :: Administratorzy, Moderatorzy globalni, Klubowicze


Kalendarz

<< Luty 2023 >>
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Nikt nie ma dziś urodzin

cron