Najaktywniejsi klubowicze

Nazwa użytkownika Posty
Waldek 191
Dorota 129
szczescie_100 57
Monika 51
Wera 44

Polecane strony


Urodziny

Wszystkiego najlepszego: maniek73 (51)

Szumy Uszne



     Słyszysz dziwne dźwięki, gdzieś w uszach, za uszami lub w głowie. Rozglądasz się i nie widzisz źródła skąd mogą pochodzić. Dla pewności pytasz osobę obok czy też je słyszy. Jeżeli otrzymasz negatywną odpowiedź to spodziewaj się, że właśnie zaczęły Ci towarzyszyć

SZUMY USZNE

Konsternacja. Ogarnia Cię przerażenie. Szukasz wiadomości co to za choroba?

SPOKOJNIE

     Szumy uszne to nie choroba, to przykra dolegliwość określana jako odczucie dźwięku bez pobudzenia zewnętrznego. Jest opisywana przez pacjentów jako: dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, dudnienie, szum wiatru, wody, piski, szelesty, tętnienia itp. W zasadzie każdy kto je słyszy ma swój własny szum, który może pojawiać się i znikać, może nasilać się okresowo lub występować stale. Różne jest również natężenie dźwięków od bardzo cichych i spokojnych do bardzo głośnych i agresywnych. Ludwig van Beethoven określiłby: od pianissimo do fortissimo.

     Dlaczego wspomniałem wybitnego kompozytora? Otóż dlatego, że był jednym z wielu sławnych osobistości, którzy cierpieli z powodu szumów usznych. Należeli do nich między innymi: rzeźbiarz Michał Anioł, teolog Marcin Luter i poeta Johann Wolfgang von Goethe. Podobno najstarsze pisemne dokumenty, w których jest mowa o "zaczarowanym uchu" zostały odnalezione w Egipcie i mają ok. 3,5 tys. lat. Istnieją wzmianki o występowaniu "dzwonienia i brzęczenia" w uchu z czasów Babilonu, Indii, Persji, starożytnego Rzymu i Grecji.

     Ale wróćmy do czasów dzisiejszych. Szumy pojawiają się w różnych okolicznościach i są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego, najczęściej w wyniku zmian w uchu wewnętrznym a dokładniej w ślimaku (a co to jest ślimak?-radziłem dobrze poznać budowę ucha). Źródła naukowe podają, że w 80%przypadków źródłem szumu usznego jest nieodwracalne uszkodzenie komórek słuchowych zewnętrznych w ślimaku, w związku z tym dochodzi do zmienionej aktywności w obrębie drogi słuchowej. Uszkodzenie komórek może być tak niewielkie, że nie daje widocznych objawów niedosł uchu natomiast wywołuje już zmienioną aktywność nerwową.

     Dlaczego w takim razie szumy uszne są tak dokuczliwe?

     Właśnie dlatego, że w proces odczuwania szumu jest wciągnięty nie tylko układ słuchowy, ale też inne części mózgu takie jak układ limbiczny (odpowiedzialny za emocje) i autonomiczny układ nerwowy (odpowiedzialny za reakcje obronne). Każdy człowiek inaczej odczuwa szumy uszne: z jednej strony jest zrozpaczony pacjent, dla którego szum stanowi dramatyczny problem uniemożliwiający mu prowadzenie normalnego życia, a z drugiej osoba, której szum przeszkadza w niektórych sytuacjach, np. podczas pracy w ciszy, odpoczynku lub w czasie zasypiania. Mimo, że szum uszny nie jest chorobą, prowadzi często do znacznego rozdrażnienia, niepokoju, dyskomfortu, a czasem może wywołać depresję. Dlatego też powinien być leczony.

PAMIĘTAJ - POZNAJ PRZYCZYNĘ SWOICH SZUMÓW

Szumy uszne nigdy nie powstają bez przyczyny.
Same w sobie nie są chorobą, ale mogą być jej objawem.
Zawsze natomiast są sygnałem,
że coś funkcjonuje nie tak jak powinno.
W każdym przypadku szumu usznego wymagana jest
diagnostyka audiologiczna w celu wykluczenia zmian organicznych
wymagających zdecydowanej interwencji lekarskiej.

     Zaakceptowanie szumów jako jednej z niedogodności życiowych, nie prowadzących do poważnych lub niebezpiecznych następstw dla zdrowia jest często momentem przełomowym w leczeniu szumów usznych. Wiele osób "przyzwyczaja" się do szumu i stopniowo coraz rzadziej zwraca na niego uwagę

Napewno nasuwa Ci się wiele pytań dotyczących szumów usznych.
Większość odpowiedzi znajdziesz w artykule
"Szumy uszne w pytaniach i odpowiedziach"
dr med. Grażyny Bartnik
Kierownika Kliniki Szumów Usznych IFPS


Waldek Gawryś




Treści mają wyłącznie charakter informacyjny
i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza


Zaloguj

Nazwa użytkownika:


Hasło:


zapamiętaj mnie
ukryj


Obecni na stronie

Ogółem:120

Zarejstrowanych:0
Ukrytych:0
Gości:120

Najwięcej użytkowników online (234) było Wt, 17 stycznia 2023, 17:38

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zalogowanych użytkowników

Legenda :: Administratorzy, Moderatorzy globalni, Klubowicze


Kalendarz

<< Kwiecień 2024 >>
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wszystkiego najlepszego: maniek73 (51)

cron