Najaktywniejsi klubowicze

Nazwa użytkownika Posty
Waldek 184
Dorota 129
szczescie_100 57
Monika 51
Wera 44

Polecane strony


Relacja z konferencji na temat szumów usznych i obniżonej tolerancji na dźwięki - Kajetany 03.09.2011r

W dniu 03.09.2011 odbyła się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki. To już tradycja, że raz w roku Klinika Szumów Usznych organizuje taką konferencję. Jest to odpowiedź na potrzeby pacjentów, na głód pogłębiania wiedzy na temat przyczyn, diagnozy szumów usznych a także możliwości leczenia i stosowanych terapii. Stało się również tradycją aktywnego uczestniczenia członków klubu w przygotowaniu tematów prelekcji. Dodatkowo dla członków Klubu Tinnitus jest to okazja do spotkania, które wybiega daleko poza ramy czasowe i tematyczne konferencji.


Pogoda nam sprzyjała, więc na rozmowy nieformalne wyszliśmy na zewnątrz

Tematy poruszane na konferencji przez lekarzy i psychologów były bardzo ciekawe i dały możliwość poszerzenia wiedzy, a dla niektórych wręcz pierwszy kontakt z bardzo złożoną problematyką naszej dolegliwości. W imieniu nieobecnego prof. Henryka Skarżyńskiego konferencję otworzyła dr Grażyna Bartnik przedstawiając szczegółowy program spotkania i prelegentów.
Tradycyjnie w pierwszym wystąpieniu prelegent wprowadza obecnych w tematykę spotkania. Tego zadania podjęła się dr Danuta Raj-Koziak w przystępny sposób omawiając definicję szeroko pojętych szumów usznych, omawiając poszczególne ich rodzaje oraz wskazała na przyczyny ich powstawania. To bardzo pouczająca lekcja dla osób rozpoczynających proces leczenia.
Dr Anna Fabijańska przedstawiła zagadnienia z szeroko rozumianą nietolerancją na dźwięki, padały inne określenia tej przypadłości wraz z objaśnieniami nowych terminologii. Ciekawe spojrzenie na ten problem,wyczerpujące informacje pozwoliły słuchaczom bardziej zrozumieć naturę tej dolegliwości poznać wartość właściwej terapii.


Dr Anna Fabijańska

Mało zauważany, bezpośredni wpływ zdrowego trybu życia i ogólnej kondycji organizmu na tinnitus został zaakcentowany w wykładzie przez dr Iwonę Niedziałek. Wielu z nas z zaskoczeniem odkryło, że zachowanie elementarnych zasad zdrowego żywienia czy aktywności fizycznej nie są wymysłem świata celebrytów przesadnie dbających o swój wizerunek, lecz rzeczywistą koniecznością. Działa tu nieubłagane prawo przyczyny i skutku, po prostu, jeśli nie dbamy o właściwy poziom cholesterolu szum może się wzmacniać, prowadzimy zdrowy tryb życia szum staje się mniej dokuczliwy. To potwierdzona i oczywista zależność, wyjaśniona przez panią doktor, o której, na co dzień nie pamiętamy.
Dr Grażyna Bartnik przedstawiła w zarysie, na czym polega właściwie problem, z tinnitusem, jakie mamy możliwości leczenia, terapii i dlaczego tak trudno leczy się szum uszny. W zwięzły sposób przedstawiła światowe tendencje w leczeniu i kierunki terapii wskazując na zwiększające się zainteresowanie problemem lekarzy klinicystów i naukowców.
Powiało nadzieją na zwiększenie intensywności badań w tym kierunku.
O psychologicznych aspektach szumów usznych mówiły nasze panie psycholog. mgr Małgorzata Fludra i mgr Izabela Sarnicka. Przypomniały nam znaczenie takich pojęć jak właściwa ocena sytuacji i siebie samego, pozytywne myślenie, wsparcie grupy. Objaśniały, jakie popełniamy błędy w naszym myśleniu o sobie i innych.


mgr Małgorzata Fludra

Dużo bardzo interesujących treści zmieściło się w tak krótkim czasie prelekcji. Wszystkie wykłady konferencji były na tyle ciekawe, że uczestnicy upominali się o możliwość umieszczenia ich w internecie, na co zgodzili się wszyscy autorzy. Czynimy starania, żeby wszystkie prezentacje były dostępne na stronie internetowej Klubu.
Staje się zwyczajem nadawania tytułu Honorowego Członka Klubu Tinnitus. W tym roku do tego grona dołączyła dr Iwona Niedziałek odbierając Dyplom z rąk Gospodarzy Klubu.
Ciekawym punktem programu okazało się wystąpienie naszego klubowego kolegi Jerzego Kostowskiego. W kilku zdaniach przedstawił nam swoją historię leczenia zwracając uwagę na znaczący udział w nim lekarza prowadzącego. Istotą wystąpienia było jednak oświadczenie o wyleczeniu z szumów usznych i wyjaśnieniu okoliczności tego faktu. Gratulujemy koledze Jerzemu i liczymy, że tego rodzaju oświadczenia nie będą odosobnione.
Z zainteresowaniem oczekiwaliśmy na występ gościa specjalnego, przedstawiciela DTL (Deutsche Tinnitus-Liga) największej organizacji europejskiej z 25 letnią tradycją zrzeszającej osoby z szumem usznym w Niemczech. Nasza cierpliwość została nagrodzona pouczającą prezentacją Norberta Pyttlika (jest również członkiem naszego Klubu), który przybliżył nam cele i działanie tej prężnej organizacji. Norbert jest aktywnym członkiem DTL prowadzi od kilku lat grupę wsparcia w Hannowerze.


Norbert Pyttlik DTL
 
Nie próbujemy porównywać się do tej organizacji, ale mamy świadomość, że 25 lat temu jej historię zaczęło tworzyć kilku dotkniętych tą dolegliwością osób. Doświadczenia naszych sąsiadów z za Odry z pewnością mogą być inspiracją dla wytyczania dalszych kierunków rozwoju naszego Klubu.
W czasie trwania spotkania została zaprezentowana monografia dr Grażyny Bartnik o jakże wiele mówiącym tytule: "Szumy uszne i nadwrażliwość słuchowa". W swej książce autorka korzystając z własnych doświadczeń i obserwacji bardzo dużej liczby pacjentów podsumowuje swój dorobek w tej dziedzinie, ale również korzysta z dorobku Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i zespołu lekarzy i psychologów pierwszej w Polsce Kliniki Szumów Usznych.
Z zadowoleniem należy odnotować fakt, że działalność naszego Klubu jest coraz bardziej wyrazista i zauważalna, czego dowodem są słowa poparcia i złożenie kolejnych deklaracji przynależności w trakcie trwania konferencji jak również w kolejnych dniach po jej zakończeniu. Bardzo dziękujemy.


Uczestnicy konferencji

W imieniu Klubu Tinnitus i wszystkich uczestników konferencji serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Kliniki Szumów Usznych dr Grażynie Bartnik wraz z całym zespołem za wspaniałe wykłady i prezentacje.
Dziękujemy również profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu i dyrektorowi Witoldowi Cieśli za pomoc i wsparcie w naszych dążeniach do jak najlepszego reprezentowania grona osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki.

Gospodarze Klubu Tinnitus

Zaloguj

Nazwa użytkownika:


Hasło:


zapamiętaj mnie
ukryj


Obecni na stronie

Ogółem:13

Zarejstrowanych:0
Ukrytych:0
Gości:13

Najwięcej użytkowników online (76) było N, 31 maja 2020, 02:25

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zalogowanych użytkowników

Legenda :: Administratorzy, Moderatorzy globalni, Klubowicze


Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Nikt nie ma dziś urodzin

cron