Najaktywniejsi klubowicze

Nazwa użytkownika Posty
Waldek 191
Dorota 129
szczescie_100 57
Monika 51
Wera 44

Polecane strony


Urodziny

Wszystkiego najlepszego: maniek73 (51)

SPOTKANIE NA "SZCZYCIE"? NIE! ALEŻ SKĄD.

17 kwietnia to znamienna data dla członków Klubu Tinnitus. Tego dnia wyznaczyliśmy sobie spotkanie jako uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji na temat Szumów Usznych. (Jak wszyscy już zapewne wiecie spotkanie to zostało przełożone na 26 czerwca).

Nie wszystkie poczynania, jakie powzięliśmy przed 17 kwietnia udało się odwołać. Takim był przyjazd naszego kolegi z Deutsche Tinnitus-Liga Norberta Pyttlika. Norbert miał być gościem konferencji. Jako wieloletni działacz Ligi Tinnitus i szef Samopomocowej Grupy wsparcia działającej w Hannowerze obiecał podzielić się swym doświadczeniem z nami.

Do spotkania w Warszawie nie doszło, ale ... nie na szczycie tylko na nizinnej ziemi kaszubskiej w Żukowie. W sobotę spotkaliśmy się na przysłowiowej kawie i rozmowa zajęła nam ponad dwie godziny. Wymienialiśmy się doświadczeniami, opowiadaliśmy o tym jak działają nasze organizacje we własnym kraju.

Od Norberta dowiedziałam się o tym jak wspaniałą mają opiekę psychologiczną w Niemczech pacjenci z tinnitusem w specjalistycznych klinikach szumów usznych, o turnusach rehabilitacyjnych. Dostępne są im, na co dzień swoiste telefony zaufania. Potrzebujący znajdą tam pomoc zarówno kolegi z takim samym problemem, jak i fachową pomoc psychologa czy lekarza. Jest wiele ośrodków sanatoryjno-rehabilitacyjnych ukierunkowanych na Tinnitus. Oferujących minimum czterotygodniowe turnusy rehabilitacyjne. Korzysta z nich każdy, kto potrzebuje pomocy. Dostępna jest też w szerokim zakresie literatura pomocna dla zrozumienia szumu, który odczuwamy tylko my. Działa wiele Grup Samopomocowych, które łączą. Organizują spotkania we własnym gronie dla śmiechu, zabawy i radości po to by przez chwilę zapomnieć o szumie.


Uczestnicy spotkania w Żukowie

Wszystko, co przekazał mi Norbert to wzór godny naśladowania. Dwudziestopięcioletnie doświadczenie, jakie mają koledzy z Niemiec to naprawdę doświadczenie, które warto wykorzystać. To, co wam przekazałam to zaledwie cząstka tego, czym podzielił się kolega z DTL, resztę mam nadzieję przekaże osobiście na czerwcowym spotkaniu.

Dbajmy o siebie i własne zdrowie, pomagajmy innym, bo tym samym pomagamy sobie


Taki wniosek wyciągnęłam po naszym spotkaniu. To idea, która towarzyszy sąsiadom z naszej zachodniej granicy. Dobre wzorce przenośmy na rodzimy grunt, bo warto dbać o siebie.

Dorota Miazga

Zaloguj

Nazwa użytkownika:


Hasło:


zapamiętaj mnie
ukryj


Obecni na stronie

Ogółem:107

Zarejstrowanych:0
Ukrytych:0
Gości:107

Najwięcej użytkowników online (234) było Wt, 17 stycznia 2023, 17:38

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zalogowanych użytkowników

Legenda :: Administratorzy, Moderatorzy globalni, Klubowicze


Kalendarz

<< Kwiecień 2024 >>
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wszystkiego najlepszego: maniek73 (51)

cron