Najaktywniejsi klubowicze

Nazwa użytkownika Posty
Waldek 179
Dorota 129
szczescie_100 57
Monika 51
Wera 44

Polecane strony


ROZMOWA Z DR GRAŻYNĄ BARTNIK

Na kolejną rozmowę zaprosiłem Panią Doktor Iwonę Niedziałek.

Lekarz medycyny IWONA NIEDZIAŁEK
otolaryngolog, specjalista audiolog

Absolwentka II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.
Specjalizację I stopnia z zakresu otolaryngologii realizowała na Oddziale Otolaryngologii Szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie.
Specjalizację II stopnia z zakresu audiologii realizowała na stażach w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
Od 2007 roku pracuje w Klinice Szumów Usznych przy IFPS. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.
Uczestniczy w pracy dydaktycznej i szkoleniu lekarzy otolaryngologów i audiologów z zakresu szumów usznych i nadwrażliwości słuchowej.


Waldek Gawryś : Dzień dobry Pani Doktor

Dr Iwona Niedziałek : Dzień dobry.

W.G. Jeśli weźmiemy pod uwagę staż pracy w Klinice Szumów Usznych to Pani jest najkrótszy. Czy wcześniej zajmowała się Pani chorobami związanymi z uszami?

I.N. W Klinice Szumów Usznych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu pracuję od dwóch lat, wcześniej pracowałam na Oddziale Otolaryngologii w Szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej, gdzie specjalizowałam się w otolaryngologii, pracowałam również w Przychodni Specjalistycznej w Gabinecie Otolaryngologicznym, gdzie leczyłam pacjentów z chorobami uszu, nosa, gardła i krtani.

W.G. Jak to się stało, że rozpoczęła Pani pracę w Klinice Szumów Usznych?

I.N. Po dwóch latach pracy w Poradni Audiologicznej Instytutu fizjologii i Patologii Słuchu, gdzie nabierałam doświadczenia lecząc pacjentów z problemami audiologicznymi, zaproponowano mi pracę w Klinice Szumów Usznych Instytutu.

W.G. Czy trudno się było Pani zaaklimatyzować na nowym miejscu pracy?

I.N. Cieszyłam się, że weszłam do zespołu Kliniki Szumów Usznych pod kierownictwem dr Grażyny Bartnik, znanej i cenionej w Polsce i na świecie za szeroką wiedzę i działalność naukową z dziedziny szumów usznych i nadwrażliwości dźwiękowej.

W.G. Jak postrzega Pani pacjentów? Czy wymagają specjalnego traktowania?

I.N. Każdego pacjenta należy dokładnie zdiagnozować i traktować indywidualnie. Pracując w IFPS całą szczegółową diagnostykę możemy wykonać na miejscu, w czasie kilku kolejnych wizyt, lub w czasie hospitalizacji. Jest to duże ułatwienie dla nas i dla pacjenta.

W.G. Jakie momenty w Pani pracy są najtrudniejsze?

I.N. Najtrudniejsze momenty w pracy są wtedy, kiedy mimo starań i wysiłków -pacjent nie odczuwa satysfakcjonującej poprawy, a czas terapii jest odpowiednio długi. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często.

W.G. Szumy uszne, nadwrażliwość słuchowa to trudne do zdiagnozowania schorzenia. Proszę nam opowiedzieć o chorobach uszu, ale również innych, które mają na nie bezpośredni wpływ.

I.N. Szum może pojawić się po zapaleniu ucha, nieżycie trąbki słuchowej, po infekcji wirusowej np. grypie, katarze. Częste infekcje górnych dróg oddechowych , alergia mogą być przyczyną szumów. Głośne słuchanie muzyki, praca w hałasie, strzelanie, wybuch petardy lub głośny koncert sprzyjają uszkodzeniom słuchu. Szumy są jednym z objawów takich chorób jak otoskleroza, choroba Meniera. U wszystkich pacjentów takie czynniki jak stres, zmęczenie, zdenerwowanie, zwiększone napięcie emocjonalne powodują zwiększenie odczuwaniu szumu. U licznych pacjentów zmiana ciśnienia atmosferycznego, zmiana pogody - również może prowadzić do nasilenia szumu.

W.G. Znamy również patologie, które predysponują do powstawania szumów usznych np. nadciśnienie tętnicze. Proszę o nich opowiedzieć.

I.N. Przy nieunormowanym ciśnieniu tętniczym krwi, skoki i spadki ciśnienia mogą doprowadzić do zaburzeń ukrwienia ucha wewnętrznego i spowodować stałą lub czasową dysfunkcję ucha. Mogą pojawić się szumy, nadwrażliwość na dźwięki lub nagły niedosłuch, tak samo jak ze strony serca pojawiają się bóle wieńcowe i zawał. Hipercholesterolemia, zaburzenia rytmu serca, chrapanie i bezdechy nocne, zaburzenia funkcji tarczycy, zmiany w kręgosłupie szyjnym mają wpływ na powstawanie szumów.

W.G. Jak przebiega diagnostyka audiologiczna, która pozwala lekarzowi określić przyczyny powstawania patologii?

I.N. Podstawa, to dobrze przeprowadzony wywiad. Pytamy zawsze o choroby uszu, nosa, gardła, a także choroby ogólne. Przeprowadzamy dokładne badanie laryngologiczne, a następnie badania audiologiczne, takie jak audiometria tonalna, impedancyjna, test trąbkowy, badanie otoemisji akustycznej- DPOAE, badanie potencjałów pnia mózgu i nerwu słuchowego ABR lat, UCL- próg dyskomfortu słyszenia, charakterystykę szumu, MML-minimalny poziom zagłuszania szumu, TDM - test rozumienia mowy. W pewnych przypadkach wykonujemy dodatkowo badanie RM głowy z kontrastem i angio RM., zlecamy CT lub RM zatok, RM kręgosłupa szyjnego, badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych.


W.G.
Jakie inne schorzenia laryngologiczne mogą przyczyniać się do powstania, zaostrzenia lub pogłębiania się szumów?

I.N. Częste zapalenia zatok, polipy nosa i zatok, skrzywienie przegrody, przerost migdałka gardłowego, przerost małżowin nosowych, upośledzenie drożności nosa np. przy alergii, zaburzenia drożności trąbek słuchowych, czyli wszystkie schorzenia zmniejszające drożność górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do powstania i zaostrzenia szumów.

W.G. Proszę o parę słów na temat rodzajów infekcji i powikłań występujących u pacjentów Kliniki mających nawet niewielki wpływ na występowanie szumów.

I.N. Ostre i przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych, infekcje wirusowe i bakteryjne mogą doprowadzić do powstania szumu. Infekcja mija, ale np. pozostaje zaburzona drożność trąbki słuchowej. Szum może być powikłaniem ciężkiej lub przechodzonej grypy, gdzie dochodzi do uszkodzenia komórek słuchowych w uchu wewnętrznym.

W.G. W jaki sposób pacjent może prowadzić profilaktykę, by ustrzec się przed takimi chorobami?

I.N. Jeśli często chorujemy można zaszczepić się przeciwko haemophilus influenzae, przeciwko wirusowi grypy. Należy leczyć do końca wszystkie infekcje. Dużo ruchu na świeżym powietrzu, odpowiednie odżywianie, właściwa waga ciała i pozytywne nastawienie do świata, czyli prowadzić zdrowy tryb życia. Wszystkie te czynniki wpływają na naszą odporność.

W.G. Co jeszcze radziłaby Pani czytelnikom by przebieg ich leczenia był bezstresowy i możliwie najkrótszy.

I.N. Przebieg leczenia szumu zależy od podejścia pacjenta do terapii, od leczenia chorób współistniejących, od jego stanu emocjonalnego, przeżywanych stresów i nierozwiązanych problemów. Pacjent dobrze współpracujący i stosujący się do zaleceń lekarskich ma dużą szansę na to, aby percepcja jego szumu znacznie się zmniejszyła i żeby szum nie wywoływał negatywnych reakcji i emocji, które najbardziej zakłócają jego życie .

W.G. A jakie życzenia przekazane od czytelników sprawiłyby Pani najwięcej radości.

I.N. Lubię swój zawód i pracę z pacjentem, dlatego życzenia, abym mogła pomóc jak największej liczbie osób zgłaszających się do mnie po pomoc - są dla mnie najważniejsze.

W.G. Życzę Pani dużego grona zadowolonych pacjentów i bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Zaloguj

Nazwa użytkownika:


Hasło:


zapamiętaj mnie
ukryj


Obecni na stronie

Ogółem:1

Zarejstrowanych:0
Ukrytych:0
Gości:1

Najwięcej użytkowników online (48) było So, 27 października 2018, 13:48

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zalogowanych użytkowników

Legenda :: Administratorzy, Moderatorzy globalni, Klubowicze


Kalendarz

<< Grudzień 2019 >>
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Nikt nie ma dziś urodzin

cron