Najaktywniejsi klubowicze

Nazwa użytkownika Posty
Waldek 191
Dorota 129
szczescie_100 57
Monika 51
Wera 44

Polecane strony


Turnusy rehabilitacyjne w Łebie

Forma terapii pacjentów z szumem usznym
    
      Problem szumów usznych do tej pory stanowi zagostę dla lekarzy i specjalistów zajmujących się tą dziedziną otolaryngologii. Stale poszukujemy przyczyn powstawania szumów i nowych metod leczenia tej dolegliwości. Niestety, to najszybsze rozwiązanie, czyli podanie pacjentowi tabletki, nadal nie znalazło zastosowania. W dalszym ciągu jesteśmy na etapie poszukiwania "złotego środka".

     W klinice Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu stosujemy dwa rodzaje terapii, które pomagają w leczeniu szumów usznych. Podstawową metodą jest terapia TRT (habituacja). Słowo habituacja oznacza stopniowy zanik lub zminiejszanie się reakcji organizmu na bodziec przy wielokrotnym jego powtarzaniu. Metoda ta została wdrożona w Instytucie prawie 10 lat temu i do tej pory cieszy się ogromnym powodzeniem. 80% naszych pacjentów udaje się osiągnąć "niesłyszenie" szumów usznych.

     W 2003 roku w Klinice Szumów Usznych została wdrożona nowa, uzupełniająca metoda - terapia dźwiękowa. Zarówno pierwsza, jak i druga terapia wymagają od pacjenta dużego zaangażowania i wsparcia ze strony lekarza prowadzącego. Terapia dźwiękowa prowadzona jest między innymi w Międzynarodowym Centrum Rehabilitacji w łebie - w formie tygodniowego pobytu sanatoryjnego.

      Pacjenci zakwalifikowani do tej terapii są już w pełni zdiagnozowani, znani lekarzowi prowadzącemu i psychologowi. Jedną grupę pacjentów stanowią ci, którzy są na takim turnusie po raz pierwszy, drugą - pacjenci, którzy kontynuują terapię dźwiękową. Kwalifikacja na turnus obejmuje pacjentów zgłaszających się do Kliniki Szumów Usznych, jednakże pierwszeństwo mają pacjenci, którzy wedłgu oceny lekarza i psychologa, mają ku temu predyspozycje. Są to pacjenci, którym bardzo trudno przychodzi proces habituacji, mają dodatkowo inne problemy, a przy tym są osobami, które chcą sobie pomóc i lubią przebywać z innymi ludźmi i dzielić się swoimi doświadczeniami.

     Praca lekarza na turnusie rehabilitacyjnym polega na dokładnym zbadaniu otolaryngologicznym pacjentów, przygotowaniu dokumentacji, z którą pacjent wyjeżdza z turnusu, jak również na całodobowej opiece lekarskiej. Jako lekarz nie tylko ograniczam się do pomocy medycznej, ale staram się uczestniczyć we wszystkich zajęciach przeznaczonych dla pacjentów. Szczególnie ważne są dla mnie indywidualne spotkania z pacjentami, które dają mi możliwość szerszego spojrzenia na problem danego pacjenta i poznanie go bliżej. Uważam, że holistyczne podejście do naszych pacjentów jest bardzo dobre; staramy się w nim połączyć wiedzę medyczną z leczeniem "duszy pacjenta". My, jako lekarze, przekazujemy pacjentowi wiedzę o szumach, a psycholog ją uzupełnia. Współpraca, jaka nawiązuje się pomiędzy lekarzem, psychologiem a pacjentem, jest bardzo owocna,kiedy istnieje wymiana doświadczeń i wiedzy. Dla pacjentów z szumami usznymi i nadwrażliwością słuchową nie tylko tabletka ma moc sprawczą. To zrozumienie i wysłuchanie pacjenta daje najlepsze rezultaty terepeutyczne.

dr Lucyna Karpiesz
Klinika Szumów Usznych
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
Słyszę... 2006 nr 5


Zaloguj

Nazwa użytkownika:


Hasło:


zapamiętaj mnie
ukryj


Obecni na stronie

Ogółem:4

Zarejstrowanych:0
Ukrytych:0
Gości:4

Najwięcej użytkowników online (234) było Wt, 17 stycznia 2023, 17:38

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zalogowanych użytkowników

Legenda :: Administratorzy, Moderatorzy globalni, Klubowicze


Kalendarz

<< Wrzesień 2023 >>
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Nikt nie ma dziś urodzin

cron